„Bojujeme ako biely žeriav, ktorý svojou obranou dokáže zmiasť aj tigra“

Karate Hakutsuru je klub pomenovaný podľa bieleho žeriava, ktorý bol v karate už v dávnych dobách námetom na rôzne pohyby, báje a legendy. Aj inšpirovaním sa majestátnym okrídlencom dosahujú členovia klubu výborné výsledky. Týždenne sa navyše bezplatne venujú aj parakaratistom a najlepších začleňujú medzi začiatočníkov.

Najmladšieho a najstaršieho člena delí 70 rokov

Lučenecký klub karatistov stále rastie a už sa stará o vyše 80 nadšencov, ktorí trénujú päťkrát do týždňa. Zapojiť sa do celého procesu môžu spoločne s rodičmi od troch rokov a ako sme sa dozvedeli od hlavného trénera Jána Gašperíka, tak najstarší člen, ktorý je čestným prezidentom, má 73 rokov.

„Karatista môže u nás zotrvať dokedy chce. Týždenne sa zároveň bezplatne staráme o parakaratistov a najlepších začleňujeme medzi začiatočníkov. Vďaka tomu s nami trénujú častejšie.“ Hlavný tréner hneď vedel aj na čo použijú grant z Fondu. „Časť financií pôjde na súťaž v zahraničí a časť chceme použiť na súťaž s rôznymi cenami, ktorými chceme našich karatistov odmeniť za doterajšiu snahu.“

„Karatistov vedieme k morálke, cti, integrite a úcte“

Je známe, že karate sa riadi mnohými cnostnými zásadami alebo princípmi etiky a Karate Hakutsuru nie je výnimkou. „Mnohé pravidlá sa tradujú historicky z Japonska. Našich karatistov odmalička učíme úcty ku starším, ku slušnosti, poďakovať, pozdraviť. Zároveň ich vedieme k tomu, aby umenie, ktoré sa naučia, využili jedine v prospech ochrany v nebezpečenstve. V tom sme prísni. V skratke by som to zhrnul, že ich vedieme k morálke, cti, integrite a úcte.“

Spomenuté cnosti majú minimálne jeden fantastický efekt. V karate ku zraneniam a najmä zlomeninám dochádza v minimálnom množstve. „V tomto bojovom umení vám môže ublížiť jedine zlý karatista. Nie úmyslom zlý, ale schopnosťami. V karate bojovníkovi stačí na body letmý dotyk kože. Za prípadné ublíženie, či nedodržanie prísnych pravidiel sa udeľujú výstrahy alebo tresty. Jedným z nich je diskvalifikácia zo zápasu.“

Majestátny okrídlený biely žeriav

Vráťme sa k majestátnemu zvieraťu, podľa ktorého je pomenovaný klub Hakutsuru. Ako ho opísali na klubovej webstránke? „Hakutsuru, majestátny okrídlený Biely Žeriav, je vo východných kultúrach odpradávna symbolom zdravia, dlhovekosti, vznešenosti, elegancie ale hlavne nebojácnosti. Bojovný duch bieleho žeriava sa nezastavil ani pred zápasom s tigrom či väčším predátorom. Jeho dokonale premyslené, prezieravé pohyby, obranné manévre, efektivita pohybu a využitie energie počas letu, alebo spôsob zabezpečenia si potravy, boli už v dávnych dobách významným námetom pre Majstrov, zakladateľov východných bojových umení. Svojou výnimočnosťou bol pohnútkou pre vznik legiend, bájí a tradícií.“ Aj vďaka inšpirovaniu sa bielym žeriavom patrí lučenecký klub medzi popredné tímy na Slovensku a na konte má z posledného Eurocupu štyri víťazstva, či titul majstra aj vicemajstra Európy.

Prihláste svoje video do Fondu aj vy!

Karatisti Hakutsuru nás môžu motivovať v mnohých smeroch. Radi by sme však videli a počuli o tom, ako vy prekonávate športové bariéry. Natočte a prihláste video na stránke www.nikefondsportu.sk.

3 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach