Bude striebro na MSR dorasteniek len začiatkom?

Tamare Svatíkovej učaroval na Slovensku menej známy sedemboj. Všestranne nadaná športovkyňa ponúka už v šestnástich veľmi milý príbeh. Aktuálne túži po olympiáde a aj vďaka Fondu pre budúcnosť športu sa vyberie do Španielska na sústredenie. Viete však z čoho sa vlastne sedemboj skladá? Prezradíme vám aj a ako sa k nemu Tamara dostala.

Skok do diaľky a skok do výšky

Sedemboj je ženská disciplína, ktorá je obdobou mužského desaťboja. Do programu olympijských hier bol prvýkrát zaradený v roku 1960 a tvoria ho beh na 100 metrov cez prekážky, skok do výšky, vrh guľou, beh na 200 metrov, skok do diaľky, hod oštepom a beh na 800 metrov. „Zo sedemboja ma najviac baví skok do diaľky a skok do výšky. Rada mám tiež beh na 200 metrov, no najviac sa mi darí v hode oštepom, ktorý ale nepatrí medzi moje obľúbené disciplíny,“ prezradila Tamara Svatíková.

Talentovanú atlétku sme zachytili počas sústredenia na Štrbskom plese, ktoré trvalo 12 dní a z toho osem strávila ako účastníčka reprezentácie na pozvanie Slovenského atletického zväzu. Zamerané bolo na kondíciu a objem. „Môj hlavný cieľ na sezónu 2024 sú majstrovstvá Európy U18, na ktoré by som sa chcela kvalifikovať v sedemboji.“ K naplneniu týchto ambícii by jej mal pomôcť aj grant z Fondu pre budúcnosť športu, ktorým z plánovaného mesačného sústredenia v Španielsku uhradí časť nákladov.

Zlomový rok 2022

Poďme sa ale pozrieť na celý športový príbeh, ktorý členka ŠK Jablonica trefne zhrnula v prihlásenom videu. Na štartovú čiaru sa prvýkrát postavila ako 6-ročná. Darilo sa jej od začiatku a od prvej medaily si začala plniť sen. „Na začiatku atletickej kariéry som túžila zabehnúť maratónu, keďže som začínala ako strednotratiarka. Aktuálne je mojim snom dostať sa na OH.“ Jej bežecká kariéra totiž vďaka trénerovi Adriánovi Kubicovi nabrala iný smer. „Vďaka nemu som zistila, že atletika nemusí byť len o behaní, ale aj o technickej zdatnosti. Ukázal mi cestu, ktorou sa riadim aj napriek tomu, že ma už netrénuje. Stále máme dobrý vzťah a ďakujem mu za všetok čas, ktorý mi obetoval.“

Zlomovým v príbehu sedembojárky bol rok 2022. Po základnej škole odišla od trénera Adriána Kubica a prešla si aj zranením, ktoré ju vyradilo na vyše dva mesiace. „Na konci minuloročnej halovej sezóny som prišla k 5-centimetrovej trhline na hamstringu, čo bolo moje najhoršie zranenie a celkovo ťažké obdobie pre mňa.“ Ani to ju však neodradilo. „Na jeseň v roku 2022 som odišla do Banskej Bystrice na strednú športovú školu, a preto som musela zmeniť aj trénera. S už novým trénerom som na začiatku absolvovala 3 sústredenia, ktoré mi v príprave na novú sezónu veľmi pomohli. Moja výkonnosť sa v roku 2023 výrazne zlepšila. Získala som napríklad striebro na MSR dorasteniek vo viacboji, no tréner mi stále vraví, že mám veľké rezervy.“

Zaregistrujte sa do Fondu aj vy!

Sme nesmierne zvedaví, kam to Tamara Svatíková dotiahne, ale zaujíma nás aj váš športový príbeh. Zvečnite ho na videu, ktoré by nemalo presiahnuť 2 minúty, nahrajte ho na stránke www.nikefondsportu.sk a následne vám už len prajeme veľa šťastia.

1 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Martin Dúbravka

Brankárovi Newcastlu Martinovi Dúbravkovi stačili len dva reprezentačné zápasy k tomu, aby ovládol októbrovú anketu Niké športovec mesiaca. Proti Portugalsku a rovnako aj Luxembursku vytiahol niekoľko excelentných zákrokov, vďaka ktorým je Slovensko už len krok od postupu na ME. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Martina na sociálnych sieťach