Človek verzus stroj

Unikátne preteky Faster Than a Train vznikli len nedávno. Na trase z Kraľovian do Trstenej cyklisti v špeciálnych a stále obľúbenejších pretekoch súperia s jedným najpomalšie premávajúcim vlakom na Slovensku – Oravka. Ideou je súdržnosť a zviditeľnenie krás Slovenka, ktoré zaujali aj porotu Fondu pre budúcnosť športu.

Spájame ľudí z rôznych oblastí

Po úspešnom uchádzaní sa o grant budú pre účastníkov ešte bezpečnejšie, a o to viac sa cyklisti v regióne spisovateľov, korbáčikov, či majestátnych prírodných úkazov môžu sústrediť na ich poslanie. „Tieto preteky nie sú o tom, aby zvíťazil jednotlivec. Pelotón v nich spolupracuje vo vopred dohodnutej rýchlosti a spoločnými silami má doraziť do cieľa. Podstatou je spolupráca. Každý, kto sa prihlási, dostane dres, ktorý má počas súboja proti známej oravskej mašine na sebe. Aj jednotnosť dresov je symbolom súdržnosti. Spájame ľudí z rôznych odvetví, od športovcov po inžinierov a ekonómov,“ povedal nám hlavný organizátor pretekov Matúš Kvas.

Preteky absolvovala aj Petra Vlhová

Vlak Oravka, a teda oceľová mašina, premáva od Kraľovian po Trstenú po 58 km dlhej trase s prevýšením 400 metrov s 21 zastávkami a priemernou rýchlosťou 30,9 km, ktorú by mal zvládnuť trénovaný hobby cyklista. „Je pre nás dôležité, aby vlak dodržal grafikon a všetko fungovalo ako za bežnej prevádzky. Priamo z Oravky tak toto podujatie môže vidieť napríklad aj babička, ktorá sa presúva za nákupmi. Vlakom zakaždým cestujú aj rodinní príslušníci cyklistov, ktorí celý čas povzbudzujú. Snažíme sa zároveň aj o interakciu s cestujúcimi vo vlaku. Minule sme v oravských krojoch pripravili kvízy pre deti a napríklad úsek popri Oravskom hrade pravidelne spríjemňujú zamestnanci v dobovom oblečení. Po celý čas vládne príjemná atmosféra.“ Niet preto divu, že atraktívne preteky absolvovala už aj naša snehová kráľovná Petra Vlhová, či olympionik Jakub Grigar. Najbližšie sa na súboj s mašinou ich chystá aj slávna cyklistická stálica v podobe bratov Velitsovcov.

Foto: Ján Kacko, Kristína Močková, Jakub Krška

Vízia do budúcnosti

Rýchlo narastajúca popularita pretekov sa postarala, že premiérovo sa ich 15. júna zúčastní až 240 cyklistov rozdelených podľa obtiažnosti do štyroch pelotónov. Nikoho neprekvapí, že organizátori rozmýšľajú aj ďalej. „V budúcnosti spolu so ZSSK, ktorým vďačíme za veľa, analyzuje ďalších 8 trás na Slovensku. Sľubne sa napríklad javí trať Prešov – Bardejov. Možno sa nám časom podarí dať dokopy aj séria pretekov po celom Slovensku.“

Zapojte sa do Fondu aj vy!

Cieľavedomosť, úspechy a kreatívny nápad je nám zakaždým po srsti. Čím nás prekvapíte vy? Natočte váš športový príbeh, zaregistrujte ho na stránke www.nikefondsportu.sk a možno ho tiež odmeníme štedrým grantom.

6 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach