Futbal, futsal, beh, skyrunning aj skialpinizmus

Prvá trénerka jej neverila, rovnako to bolo s učiteľom telesnej výchovy a navyše bola v tieni športovo nadaného brata. Nikolu Maťkovú však nepriaznivé okolnosti namiesto odradenia motivovali, bratovi priala a nakoniec zažiarila vo všetkých piatich športoch v nadpise. Prečítajte si zaujímavý príbeh Fondom odmenenej milovníčky športu.

„Nakopol ma futbal“

Žiačku bilingválneho gymnázia rodičia odmalička viedli k láske k športu a prírode. Najprv sa venovala atletike, kde jej však robil ťažkosti už samotný beh. Zlom nastal po prechode k najobľúbenejšej loptovej hre. „Po neúspešných športových začiatkoch ma posunul vpred futbal.“ Nikola Maťková si zlepšila kondičku aj koordináciu a úspechy už zrazu nedosahoval len jej brat biatlonista. Dostala sa dokonca do reprezentácie do 19 rokov a do ženskej futsalovej reprezentácie. Môžete sa s ňou však stretnúť aj v ďalšej futbalovej pozícii, v ktorej by ste ju nečakali. „U žiakov pískam zápasy ako hlavná rozhodkyňa a u mužov v okresnej súťaži som asistentkou hlavného rozhodcu.“

Láska k prírode a športu

Futbal otočil gymnazistke športový príbeh o 180 stupňov. Razom sa jej darí azda v každom športe, ktorého sa dotkne. Okrem úspechov vo futbale vyhrala niekoľko bežeckých súťaží a každým dňom sa ako reprezentantka zlepšuje v nových vášňach, v ktorých beží do kopca na vlastných nohách alebo na lyžiach. „Stále sa venujem aj futbalu, pôsobím v martinskom futbalovom klube, ale teraz ma viac chytili skyrunning a skialpinizmus, kde by som chcela čo najviac preraziť.“ Spomínané športy sú zároveň prepojením lásky k prírode a športu, ku ktorým ju viedli rodičia.

Reprezentácia nadovšetko

Napriek mnohým športovým zdarom sa o nich Nikola vyjadruje skromne. „Nič z toho, čo som ´dokázala´, nepovažujem za úspech. Beriem to ako malé krôčiky k dosiahnutiu niečoho, čo raz (dúfam) budem môcť nazvať úspechom. Vďačná som ale za každú chvíľu, kedy som mohla reprezentovať Slovensko, pretože môcť si obliekať dres s národným znakom je pre každého športovca najviac.“

Športu oddaná gymnazistka sníva napríklad o olympiáde a jej šesť tréningov týždenne spolu so zanietenosťou sú výbornými predpokladmi na priblíženie sa k svojim cieľom. V najideálnejšej chvíli navyše dostala správu z Fondu pre budúcnosť športu. „Ďakujem veľmi pekne. Akurát včera mi prišla nominácia na MS juniorov v skyrunningu, teda peniazmi vykryjem časť nákladov a rovnako by som časť chcela použiť na skialpinistickú výstroj.“ V rámci prípravy sa venuje aj ďalším športom a okrem toho maľuje, či hrá na klavíry.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Nikola Maťková sa nevzdala napriek tomu, že športové začiatky jej skutočne nepriali. Ukážte aj vy svoju vôľu. Natočte video, nahrajte ho na stránku www.nikefondsportu.sk a urobte ďalší krok vpred vo vašom športovom príbehu.

9 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach