Grant doletel až do Himalájí

Dobre vidíte, grant precestoval vyše 6 000 km! Porotu Fondu pre budúcnosť športu zaujal 25-ročný Adam Kaniak, ktorý spoločne s jeho parťákom Richardom Nemcom patria medzi popredných horolezcov na Slovensku. Mnohé ich výstupy sa radia medzi najlepšie v roku a to prakticky len začínajú.

Himaláje, Alpy, či Tatry

Adama sme s informáciou o úspešnom uchádzaní sa o grant zachytili pri jednej z najväčších výziev v živote. „Prekvapili ste ma a zároveň potešili. Som na expedícií v Himalájach, kde som prvýkrát. Nesplnili sme však hlavný cieľ. Občas treba vedieť, kedy sa vrátiť. Na Panenskú horu Drohmo, ktorá sa nachádza vo výške 6 880 m n. m., sme sa chceli dostať strmou severozápadnou stenou, ale podmienky nám to neumožnili.“ Na jar plánuje zrejme Aljašku a v zime bude trénovať v Tatrách, či Alpách, kde mu s nákladmi pomôže aj grant.

Takmer 250 výstupov

Člen horolezeckého klubu HK Manín má za 7 rokov takmer 250 výstupov v Tatrách či Alpách a medzi jeho najzaujímavejšie cesty patrí kirgizský Severný Ťanšan. „K horolezectvu alebo lezeniu som mal odmalička blízko, pretože som sa mu v rodine nevenoval ako prvý. Skúsenosti som začal naberať už ako 10-ročný. Zároveň v Považskej Bystrici máme silný horolezecký oddiel s tradíciou. Aj ním som bol motivovaný na sebe pracovať.“ Teraz je členom reprezentácie slovenského horolezeckého spolku JAMES a jedným z jeho hlavných cieľov do budúcnosti je liezť a objavovať odľahlé a divoké hory po celom svete. Chce tak nadviazať na dlhú tradíciu slovenského výkonnostného horolezectva.

„Najlepším tréningom na lezenie je lezenie“

„Pripravovať sa na horolezectvo sa dá na lezeckej stene, v posilňovni a podobne, ale aj tu platí, že najlepším tréningom je prax a teda lezenie priamo v teréne. Snažím sa byť univerzálnym lezcom. Nevyhýbam sa preto ani športovému, či ďalším druhom lezenia. Jasnou prioritou je však lezenie v horách.“ Vyštudovaný inžinier pri tom maximálne dbá aj na životné prostredie. „Prioritou pri výstupoch nie je nadmorská výška, ale čistota štýlu, technická náročnosť a jeho športová hodnota.“

Bez „spacákov“ pri – 20°C

Adam lezie v horách spravidla Alpským štýlom, pri ktorom je snahou zanechať jedine stopy v snehu. Výstup je zakaždým realizovaný v malých skupinkách, bez kyslíka a pokiaľ možno takzvaným „voľným štýlom“, teda bez pomoci umelých prostriedkov na postup nahor, čo je fyzicky náročnejšie. Bezpečnosť je však zakaždým na prvom mieste. „Zatiaľ sa mne, ani nikomu, čo bol so mnou, počas lezenia nič vážneho nestalo. Možno by som však spomenul cestu na pomerne známy Matterhorn nachádzajúci sa vo švajčiarskych Alpách. Pri výstupe naň sme si bez „spacákov“ a potrebného vybavenia museli pri približne -20°C spraviť neplánovaný bivak. Aj to sme však zvládli.“

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Adam Kaniak sa nevenuje lacnému športu. Vie však, čo chce a aj vďaka Fondu pre budúcnosť športu, ako sám spomína, bude môcť spraviť slovenské horolezectvo krok vpred. Ten ale môžete spraviť aj vy! Natočte video a prihláste ho na stránku www.nikefondsportu.sk.

2 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach