Historický úspech mladých šachistov

Neprešli ani štyri mesiace od zdarného uchádzania sa mladých talentovaných šachistov o grant. Na našu obrovskú radosť peniaze padli na nesmierne úrodnú pôdu. Šachisti boli aj vďaka podpore na sústredení a po ňom prepísali dejiny tohto gentlemanského športu. Podmanili si ME v zrýchlenom šachu.

Rapid a blitz

Zrýchlený šach sa pre zaujímavosť delí na kategórie rapid a blitz. Pri veľmi zjednodušenom vysvetlení má v klasickom šachu každý hráč na začiatku 90 minút, v kategórii rapid disponuje s pätnástimi minútami a v prípade blitz sú to len 3 minúty, ktoré zaručujú dynamiku a atraktivitu aj pre divákov. Poďme však po poriadku. Na začiatku roka dali dokopy hlavy rodičia nádejných šachistov. „Jednou z iniciatív novovzniknutej rodičovskej komisie bolo aj prihlásenie sa do Fondu pre budúcnosť športu, kde vďaka úspešnému uchádzaniu sa o grant zlepšíme našim deťom podmienky pred majstrovstvami Európy a sveta.“ Povedal predseda komisie Richard Ďurana čerstvo po zdare vo Fonde pre budúcnosť športu.

„Úspech sa zapíše zlatým písmom“

Richard Ďurana mal so zlepšenými podmienkami pravdu. „S veľkou radosťou vás chcem informovať o obrovskom úspechu mladých slovenských šachistov, ku ktorému ste nemalou mierou prispeli aj vy. Na majstrovstvách Európy v zrýchlenom šachu získali slovenskí mládežníci  v konkurencii 500 šachistov 4 zlaté medaily!“ K nesmierne vydarenému turnaju sa vyjadril aj Milan Roman, prezident Slovenského šachového zväzu: „V minulosti by sa niekoľko mládežníckych úspechov našlo, ale štyri zlaté medaily sa slovenskej reprezentácii na žiadnom takomto podujatí doteraz získať nepodarilo. Tento úspech sa celkom iste zapíše do histórie slovenského šachu zlatým písmom.“ Niet sa čomu diviť. Slovenská reprezentácia patrila medzi najúspešnejšie na šampionáte.

Bochnička, Novomeská, Seková a André

Na majstrovstvá Európy vycestovala jedna z najväčších výprav s pokorou a práve tá je častokrát základom úspechu. „Reprezentácia odišla do Slovinska bez prehnaných očakávaní. Poučení minulosťou vieme, že medaily sa z MS alebo ME nosia zriedka. Ale to, že si účastníci záverečného ceremoniálu budú môcť vypočuť slovenskú hymnu až štyrikrát, neočakával nikto nielen na Slovensku, ale ani v Európe,“ vyjadril sa Richard Ďurana. Zo zlata sa tešil Vladimír Bochnička, v tímovej súťaži Karin Novomeská s Olíviou Sekovou a dvojnásobným majstrom Európy v kategórii do 8 rokov je Tomáš André. „Keby mi niekto povedal, že sa Slovensko stane jednou z najúspešnejších krajín na tomto šampionáte, asi by som sa pousmial,“ skonštatoval otec mladého šampióna Ján André. Odmenou nielen pre víťazov, ale pre celú úspešnú výpravu bol zaslúžený wellness.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

„Všetci menovaní sa zúčastnili na letných reprezentačných sústredeniach, ktoré sme dokázali zorganizovať vďaka vašej podpore.“ Teraz budú v Slovenskom šachovom zväze dlho „tráviť“ obrovský úspech a my by sme podobný veľmi radi dopriali aj vám. Prihláste svoje video na stránke www.nikefondsportu.sk. Veľa šťastia!

10 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach