„Každé nové salto, ktoré predvediem, je nové aj na Slovensku“

Matúš Turanský je unikát! Popularitou vzrastajúcemu trickingu sa venuje na svetovej úrovni. Takmer každý jeho nový kúsok sa stáva nielen prvým, čo predvedie na Slovensku, ale zápisy má aj na európskej a svetovej scéne.

Priekopník trickingu na Slovensku

Ak sa pýtate o akom športe sa rozprávame, tak tricking je kombináciou sált, kopov a tanca. Je to niečo ako gymnastika, ale je viac nesymetrický a má menej pravidiel. Stretnúť ste sa s ním mohli pri rôznych vystúpeniach a trickeri sú napríklad často obsadzovaní vo filmoch, v ktorých sú potrební kaskadéri. „Dostal som sa sem cez tanec. Tancoval som 8 rokov,“ vystupoval aj v Československo má talent, „postupne som však k mojim tanečným vystúpeniam pridával saltá a od roku 2018 sa venujem čisto trickingu.“ Dozvedeli sme sa na úvod, ako sa zrodil športovec, ktorý je svojim štýlom unikátny a zároveň špičkou nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Aj v prihlásenom videu predviedol niekoľko dych vyrážajúcich kúskov.

Vo svete patrí medzi elitnú šestnástku

Napriek skvelým úspechom nepoľavuje, naopak, pridáva. „Mám za sebou skvelý rok, v ktorom som každý deň trénoval niekoľko hodín. Precestoval som skoro celý svet od Japonska až po Ameriku a umiestnil som sa na veľmi dobrých miestach. Dokonca aj v súťažiach v americkom New Jersey a holandskom Amsterdame, ktoré sú komunitou trickerov považované za majstrovstvá sveta.“ Súťaž trickerov si môžete predstaviť ako tanečné ´battle´. Konkurenciu na spomínaných podujatiach tvorilo približne 200 elitných reprezentantov a v oboch prípadoch sa 20-ročný Matúš Turanský dostal do elitnej šestnástky. Aj do budúcna má veľkolepé plány. Jeden z nových trikov by čoskoro mohol zvládnuť ako vôbec prvý na svete…

Presadil sa s unikátnym štýlom

Zúčastňovať sa turnajov po celom svete nie je jednoduché a v tom prípade bude grant nesmierne nápomocný. „Na Slovensku máme slabšiu gymnastickú a hlavne akrobatickú úroveň. Teraz vlastne každé nové salto, ktoré urobím, je nové aj na Slovensku. Tricking komunita o mne hovorí, že som jeden z najlepších trickerov v Európe. Je to aj kvôli môjmu unikátnemu štýlu a spôsobu, ktorým predvádzam saltá. Medzi naj rátam dvojité salto do boku s vystretými spojenými nohami, ktoré som zvládol ako prvý v Európe a salto so štyrmi rotáciami.

Tricking je vo svete každým dňom známejší, no na Slovensku o ňom stále veľa ľudí nevie. Z tohto pohľadu je nesmierne potrebné cestovať na súťaže do zahraničia.“ Pre zaujímavosť nám Matúš prezradil, že s dobrým trénerom sa salto dozadu a dopredu dá naučiť aj za týždeň. Ľuďom tricking úspešne približuje cez sociálne siete, na ktoré kladie stále väčší dôraz.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

„Na záver by som chcel odkázať. Nebojte sa byť sami sebou a choďte za snami bez ohľadu, ako nemožné to je alebo názoru iných ľudí. Všetko sa vám podarí, ak to naozaj chcete. Čo je od srdca, bude vždy prosperovať.“ Presne tak to bolo v prípade zaregistrovania videa od Matúša na www.nikefondsportu.sk a môžete tak učiniť aj vy!

4 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach