Košice držia trampolíny nažive

Metropola východu je sídlom jediného klubu na Slovensku, ktorý sa s plnou vážnosťou venuje olympijským trampolínam. Za všetkým je tréner a zakladateľ Miroslav Parnai, ktorý má bohaté 15-ročné skúsenosti ako súťažiaci. So zverencami to nemajú ľahké, zdolávajú mnohé prekážky a pomôcť sa im rozhodol Fond pre budúcnosť športu.

Bez podpory z Fondu by v Nemecku neboli

„Momentálne sa nachádzame v Nemecku na sústredení, kde sa o nás stará trénerka nemeckej reprezentácie Katarína Prokešová, ktorá je zároveň jedinou slovenskou olympioničkou v tejto disciplíne. Bez podpory z Fondu pre budúcnosť športu by sme na tomto sústredení neboli. Sme za ňu nesmierne vďační, boli úvodné slová trénera a zakladateľa klubu Trampolíny Košice.

Miroslav Parnai sa skokom na trampolínach začal venovať v roku 1971, kedy na Slovensku fungovalo 5-6 klubov. Postupne všetky zanikli a rovnako aj tento olympijský šport v krajine pod Tatrami. Dlhoročný pretekár sa však rozhodol pre vzkriesenie jeho milovaného športu. „Klub Trampolíny Košice som založil pred piatimi rokmi, čím som skoky na trampolínach na Slovensku reštartoval. Fungovanie nie je jednoduché, ale aj napriek tomu napredujeme. Na Slovensku sa trampolínam profesionálnejšie venujeme ako jediný klub, a preto súťažíme v českom pohári. V novembri sa zase chystáme aj s účasťou Česka, Poľska a Rakúska zorganizovať prvé majstrovstvá Slovenska.“

„Náročné na odvahu, silu, koordináciu aj rozum“

Členovia košického klubu v prihlásenom videu vyslovili túžbu, že by chceli byť majstrami sveta, či olympionikmi a rovnako priznali, že ich najviac bavia saltá. Ich zvládnutie si vyžaduje viacero atribútov, ktoré športovec musí splniť. „Skoky na trampolínach sú náročné na odvahu, silu, koordináciu aj rozum. Je to nebezpečný šport, v ktorom sa nemôže vytratiť rešpekt.“ Nie každý zvládne saltá a rotácie okolo svojej osi. Nie je pre každého. „Máme 20 členov, z ktorých sa môže zlepšovať každý, ale momentálne vidno potenciál na medzinárodnú konfrontáciu u Kristíny Kusnyírovej a Tamary Ustohalovej, ktorá je v spomínanom českom pohári v priebežnom hodnotení na výbornom 3. mieste.“

Obe „želiezka v ohni“ už splnili limity na získanie medzinárodnej licencie. S tým aj súvisia plány do budúcnosti. „O dva roky sa prihlásime na MS, kde zistíme naše reálne možnosti. Až potom uvidíme, či môžeme snívať napríklad o olympiáde, kde je nesmierne náročné kvalifikovať sa.“ Skoky na trampolíne sú výborným športom na prípravu pre lyžiarov a bajkerov, aby sa naučili padať a ako hovorí pán Miroslav Parnai, tak záujemcovia o tento výnimočný šport potrebujú na úvod gymnastickú prípravu s kotúľmi dopredu, či dozadu. Trampolinisti sú aj členmi Slovenskej gymnastickej federácie.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Trampolinisti si vyskočili po grant. Ich odhodlanie, držať tento extrémny šport na Slovensku živý, je obdivuhodné. Čo však túžite v športe dosiahnuť alebo s čím sa viete pochváliť vy? Natočte video a nahrajte ho na stránku www.nikefondsportu.sk. Prajeme veľa šťastia!

2 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Danka Barteková

Danka Barteková si podmanila Baku! Premiérovo sa stala majsterkou sveta v skeete a navyše ovládla aj kvalifikáciu, čím si vybojovala miestenku do Paríža 2024. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Danku na sociálnych sieťach