„Lezieme po stenách, skalách a občas aj na nervy“

Prihlásené video s úprimným vyznaním tímu malých aj veľkých lezcov obmäkčil porotu Fondu pre budúcnosť športu, ktorá ich podporila 2 000-eurovým grantom. Horolezecký klub Zlaté Moravce nadväzuje na 30-ročnú históriu lezeckého športu v meste a teraz sa zaradil medzi vyše 500 odmenených športových subjektov.

Skúsenosti odovzdávajú reprezentantky

Zlaté Moravce sa od roku 1993 mohli pýšiť v tom čase najväčšou a najvyššou umelou lezeckou stenou na Slovensku. Na nej vyrastali aj sestry Simona a Lucia Korcové, ktoré niekoľko rokov úspešne reprezentovali Slovensko na rôznych medzinárodných podujatiach. Dnes už ako predsedkyne a trénerky Horolezeckého klubu Zlaté Moravce pomáhajú ich nasledovníkom a ide im to skvele. „Staráme sa o 37 detí a občas už musí zapísané dieťa čakať dlhšie, kým sa k nám dostane. Kapacitu už, žiaľ, rozšíriť nemôžeme, ale tešíme sa, že je o našu prácu takýto záujem“, prezradila trénerka a predsedkyňa Lucia.

Päť nových ciest na lezeckej stene

Bývalá majsterka Slovenska v lezení bez váhania vedela, že za peniaze z grantu si zadovážia lezecké chyty, s ktorými budú môcť vytvoriť minimálne 5 nových ciest na lezeckej stene. Prvoradým cieľom sestier nie je vychovať majstra Slovenska alebo olympionika. Teší ich, keď detizmysluplne využívajú voľný čas, hýbu sa. To však neznamená, že na súťaženie nemyslia: „Chceme, aby robili, čo ich baví. K pretekaniu je ich už často ťažké priniesť, no máme vyvinutý motivačný systém. Na reálne skaly ich všetky nemôžeme brať, a tak majú možnosť touto formou napredovať prioritne deti, ktoré chcú aj súťažiť.“

Na 15 metrovej trase do 10 sekúnd

Zaujímali sme sa, či budeme na najprestížnejšom svetovom podujatí niekedy počuť aj o športovcovi, ktorého vývoj bude spätý so zlatomoraveckým klubom: „Boli by sme hrdé, keby sa niektorí z našich členov predstavil aj pod piatimi kruhmi. Aktuálne máme 14-ročného chlapca, ktorému by sa to mohlo podariť. Medaily zatiaľ zbiera na Slovensku a uvidíme, či sa presadí aj na medzinárodnej scéne. Svetový rekord u mužov v rýchlosti je na 15-metrovej trase 5 sekúnd a my máme cieľ sa s ním dostať pod 10 sekúnd.“

Zapojte sa do Fondu aj vy!

„Každý projekt na podporu športu je super. Najmä v takých menších mestách, v akom pôsobíme my,“ povedala na záver Lucia Korcová. Preto neváhajte, nahrajte vaše video na stránku www.nikefondsportu.sk a veríme, že Fond pre budúcnosť športu pomôže aj vám.

1 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Stanislav Lobotka

Stanislav Lobotka získal titul Niké športovec mesiaca vďaka skvelým výkonom za SSC Neapol. Aj jeho pričinením suverénne kraľuje talianskej Serie A a darí sa mu aj v Lige majstrov, kde si pootvorili dvierka do štvrťfinále. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Stana na sociálnych sieťach