MMA a salaš? Prečo nie!

Celý život ho bavili dobrodružné aktivity a aj preto mu učarovalo MMA. Marek Mazúch sa však venoval aj boxu, či thajskému boxu a vyskúšal si aj vojenskú službu. Jeho snom je preraziť v stále obľúbenejšom bojovom športe umožňujúcemu údery aj chvaty. Prezradil nám o sebe aj ďalšie zaujímavosti, o ktorých sa môžete dočítať nižšie.

Tomuto sa hovorí rovnováha

Na úvod začneme nezvyčajnou kombináciou. Salašom a MMA. Zápasník Marek totiž vyrastal na salaši a netají, že sa chce vrátiť k rodinnému remeslu. Pre milovníka adrenalínu je salaš aj teraz útočiskom od stresu. „Kým mi bude telo slúžiť, teda do 35 či 40 rokov, tak sa chcem venovať MMA. Moji rodičia sa však venovali predaju syra. Toto rodinné remeslo mi aj zostalo, ťahá ma to späť. Na salaši môžem vypnúť od všetkého. Mám ho aj namiesto dovolenky, či víkendového oddychu.“

Tunelové videnie v klietke

Teraz však neplánujeme rozoberať relax, ale adrenalín, stres, boj a napätie. Rodák zo stredného Slovenska nám opísal, čo prežíva pred a po príchode do ringu. „Všetko sa začína už v šatni, keď ma tejpujú, vtedy cítim nervozitu. Viem, že prichádza moment, kedy nie je opravný termín. Nie je to stres z bitky, ale skôr by som ho opísal ako napätie zo skúšky v škole, či z vodičáku. Je to ale zdravý stres, na ktorého zbavenie mám dychové cvičenia. Keď nastupujem do ringu, tak som už vždy správne pripravený, kdežto niektorí ešte aj vtedy majú trému. V klietke som už plný adrenalínu, mám takzvané tunelové videnie, pri ktorom vidím len súpera a nič iné nevnímam.“ Zápasník má do roka len zopár duelov, ale tvrdo na sebe musí pracovať neustále. Pred každým súbojom Marek Mazúch začína hrubou kondičnou silovou prípravou a teda behmi na dlhé trate, či veľkými váhami. Potom prechádza na výbušnosť a techniku. Napríklad s činkami robí tie isté cviky, ale intenzívnejšie a s menšími váhami.

„Spočiatku ma zlomili, ale…“

Marek si prešiel aj náročnejším obdobím  „Rok 2023 bol pre mňa návratový. Pred ním som mal dve prehry, ktoré boli mojimi prvými nezvládnutými zápasmi v kariére. Spočiatku ma zlomili, bol som na seba nahnevaný, pretože som neuspel v pozícii favorita a prišiel som aj o sponzora. Hnal ma však cieľ dostať sa čo najskôr na víťaznú vlnu. Som späť a verím, že postupnými krokmi naplno prerazím vo svete MMA.“ Najprv sa však potrebuje zotaviť zo zranenia, k čomu mu pomôže aj grant od projektu Niké. Jeho najväčšie prednosti sú hrubá sila a dynamika vďaka výborným základom z boxu a z thajského boxu. Horšie to už je s bojom na zemi, kde, ako sám hovorí, potrebuje ešte pridať. „Prvoradé je to, ako dopadnem v najbližších zápasoch. Ak napríklad aj v tomto roku vyhrám, tak budem môcť rozmýšľať o nejakom titulovom boji, či inej organizácii.“

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Fond pre budúcnosť športu podporuje aj bojové umenie. Ak sa však nevenujete tomuto adrenalínovému športu, ale našli ste si záľubu v inom športe, tak tiež nemusíte zúfať. Tak isto môžete prihlásiť video na stránke www.nikefondsportu.sk a zabojovať o grant.

Ohodnoť tento príspevok

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach