Reprezentácia v parahokeji: „Sme jeden tím – jedna rodina“

Naši parahokejisti viackrát zaujali hokejovú republiku výkonmi na vrcholových podujatiach. Vďaka svojmu zanieteniu sa im podaril vybojovať aj postup medzi svetovú elitu. Zdá sa, že v Dolnom Kubíne, kde majú základňu, sa zišla naozaj super partia. Neváhal ich podporiť ani Fond pre budúcnosť športu.

„Nevadí, že nemáš nohy, na hokej máš správne vlohy.
Od Bratislavy po Košice, parahokej nemá hranice
Neseď doma dlhé hodiny, staň sa členom pararodiny.
Máme návod ako na to, s nami môžeš vyhrať zlato.
Pridaj sa k nám hoc aj hneď, s nami precestuješ svet.“

Básničkou povedali všetko

Výkony na klzisku nie sú jediným, čím parahokejisti upútali. O grant sa v úvode prihláseného videa uchádzali s básničkou, ktorá určite aj vás chytila za srdce. „Chytľavý text vznikol spontánne“, prezradil generálny manažér parahokejistov Miroslav Dráb. „Každý si vymyslel svoju časť, ktorú vo videu sám povedal. Chceli sme dať dokopy niečo kreatívne, čím by sme mohli osloviť publikum a mohli sme sa rozrásť.“ Zaujať verejnosť sa im jednoznačne podarilo. Vďaka tomu teraz môžu dokúpiť nákladnú hokejovú výstroj, hokejky a lepšie sa pripraviť na majstrovstvá sveta, kde sa prebojovali v októbri. „Náš cieľ na MS B-kategórie bol postup medzi najlepšiu osmičku, čo nebolo jednoduché. Kvalita parahokeja išla vo viacerých krajinách hore. Hovoríme o jednom z najatraktívnejších parašportov na sledovanie, a tak sa niet čomu čudovať.“

„Športom sa vrátiť späť do hry“

Vďaka Miroslavovi Drábovi a ďalším zanietencom nezaostávame ani my za svetovou špičkou v parahokeji. Na májové MS v elitnej kategórii však ideme so skromným cieľom. „Našim plánom je v prvom rade zachrániť sa. Na Slovensku nemáme takú širokú základňu parahokejistov, ale snažíme sa pre nich v Dolnom Kubíne vytvoriť centrum so všetkým potrebným.“ Nie je však reč len o najlepších športových podmienkach, ale o vyšších cieľoch. „Každého jednotlivca u nás chceme nakopnúť športom a ´vrátiť ho späť do hry´. Najväčšiu radosť máme, keď si človek aj po nešťastnom úraze s trvalými následkami dokáže, že na to má a môže naďalej naplno žiť.“

Osveta je dôležitá

„Je veľmi dobré sa o tom všetkom rozprávať. Mnoho športovcov, ktorí nešťastne prišli o nohu a majú obmedzenia, si to častokrát nechcú pripustiť. Radšej sa uzatvárajú a to nie je dobré. S nami môžu cestovať a otvorene o všetkom komunikovať. Máme napríklad športovca, ktorému odtrhlo nohu. Etabloval sa však u nás a vďaka tomu celá smutná udalosť pre neho nie je koncom sveta.“ Zaujímavé je spomenúť, že parahokej sa oproti hokeju, ako ho pozná väčšina z nás, hrá na trikrát po 15 minút. Rozdielnym je napríklad aj to, že sa pred turnajom kontroluje výstroj, či spĺňa všetky pravidlá. Ofsajdy, fauly, striedania, počet hráčov na klzisku a podobne sa od klasického hokeja viac-menej nelíšia.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Najľahšie je všetko vzdať a na Slovensku pri nedostatku financií aj športovísk dupľom. Je tu však možnosť spraviť opak, ako je to v prípade úspešných parahokejistov, ktorí nemali a ani nemajú na ružiach ustlané. Veríme, že aj vy patríte medzi tých, čo sa nevzdávajú a zabojujete o grant z Fondu pre budúcnosť športu.

Ohodnoť tento príspevok

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach