Rodí sa slovenská Williamsová?

Sofia Mihalovičová má 11 rokov, miluje tenis a je ďalšou z odmenených Fondom pre budúcnosť športu. Venovala sa aj tancu, nedávno si zatrénovala s Janou Čepelovou a jej príbeh pripomína jeden veľmi známy inšpiratívny životopisný film.

„Našim cieľom je momentálne cesta“

Sofia sa „bielemu športu“ venuje od štyroch rokov. Vo videu prihlásenom na stránke www.nikefondsportu.sk uviedla, že sa jej najviac páči ako sa raketa dotýka loptičky. Túži sa stať tenisovou jednotkou a najväčšou inšpiráciou pre 11-ročnú športovkyňu sú Benčičová, Rybakinová, Sakkariová a Badosová. „Vyhrala niekoľko turnajov, ale zatiaľ sa na výsledky nezameriavame. Našim cieľom je momentálne cesta. Cesta, v ktorej je dôležitý rast a napredovanie. Môžem povedať, že Sofia je každým rokom silnejšia, presnejšia a rýchlejšia,“ prezradil o pokroku otec Jozef Mihalovič. Spolu s manželkou sa o športový rast dcéry príkladne starajú a všetko dôležité je zaznamenané na sociálnych sieťach, či webovej stránke. Bez toho sa v tejto dobe dá ťažko zaobísť… Zdá sa, že všetko majú dobre premyslené. Aj to, čo narobia s grantom. „Použijeme ho na turnaje v zahraničí. Chystáme sa do Maďarska, Španielska a v lete zrejme do Talianska. Niečo pôjde aj na fyzioterapiu, či tréningy.“

Sparing s Janou Čepelovou

Pri tenise však 11-ročná nádej nemusela skončiť. Kedysi sa aktívne venovala aj tancu. Pre väčšiu rozmanitosť, ale aj nadobudnuté kamarátstva sa rozhodla pre kurty a to neoľutovala. Nedávno napríklad mala príležitosť zatrénovať si s Janou Čepelovou, niekdajšou 50. hráčkou svetového rebríčka WTA. „Sparing, ktorý bol pre Sofiu veľkou motiváciou, bol odmenou od kouča za prístup na tréningoch. Zakaždým pracuje na 100 %. Rovnako pre ňu bol poučný aj rozhovor, kde zisťovala, čím všetkým si bude musieť prejsť, ak sa bude chcieť pridať k najlepším a aká tenistka bola Janka v 11-tich rokoch.“ Zistili sme aj, že radšej pozerá ženský tenis, kde vie lepšie vnímať aj porovnávať celý priebeh duelov a niečo do svojej hry napríklad aj preberať.

Edukatívny Športový rodič

Popri talentovanej tenistke spravil veľa pre šport aj jej otec Jozef, ktorý založil edukatívnu stránku Športový rodič. „Venoval som sa tvorbe športových webov. Manželka však mala jednu otrasnú skúsenosť ako sa jeden rodič správal k svojmu dieťaťu po prehranom zápase. V našom online priestore nebolo nič podobné, a tak som si povedal, že založím túto stránku.“ Pán Mihalovič mal viacero rozhovorov so psychológmi, sám si množstvo informácii naštudoval na zahraničných weboch, a vďaka tomu si teraz rodičia môžu nájsť množstvo rád, ako ich ratolesti pri športe neublížiť napriek snahe pomôcť. „Môžu si prečítať, ako sa správať k svojmu dieťaťu, čo prežíva mladý športovec a sú tam aj ďalšie rady na čo najlepšie fungovanie vzťahu dieťa-rodič-tréner. To je trojuholník, ktorý musí fungovať.“

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Nevieme ako vy, ale my sme si v príbehu Sofie Mihalovičovej všimli viaceré podobné prvky s tenisovými legendárnymi sestrami Williamsovými v životopisnej dráme Kráľ Richard. Napodobní aj ich kariéru? Tak, či onak, pomôcť si vo svojom športovom raste môžete aj vy. Prihláste sa do Fondu pre budúcnosť športu!

11 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach