Roman Vršata: „Chcem niečo po sebe zanechať“

Parkourista a freerunner Roman Vršata je inšpiratívnym športovcom. Jeho prvoradou prioritou nie sú majstrovské tituly, aj keď by sa im tešil, no túži hlavne po sebe niečo zanechať. Mierne ho stoplo zranenie, ale grant z Fondu pre budúcnosť športu berie ako dôležitý moment, ktorý bude pre neho motiváciou na sebe ďalej pracovať.

Freerunn verzus parkour

V prvom rade nám Roman Vršata objasnil hlavné rozdiely medzi športmi, ktorým sa venuje. „Freerunn sú triky a saltá, kdežto v parkoure je potrebné sa čo najrýchlejšie dostať z bodu do bodu cez prekážky bez nutnosti použiť triky.“ Do Fondu pre budúcnosť športu sa prihlásil s jasným cieľom. Chce si zabezpečiť lepšiu kameru, respektíve dron, aby mohol čo najlepšie šíriť osvetu o milovaných športoch. „Pre budúce generácie by som chcel natočiť rôzne tutoriály. Ako sa napríklad môžu naučiť salto dozadu, aby sa pritom nezranili. Chcem im pomôcť svojimi radami. Základom je fyzická sila a teda najprv treba začať s posilňovaním. Chcem niečo po sebe zanechať a motivuje ma, keď vidím, že som niekomu pomohol.“ Parkourista a freerruner má záujemcom čo ponúknuť. Skáče už 7 rokov a za sebou má aj množstvo súťaží.

Stoplo ho zranenie

Aktuálne však musel spomaliť. „Kvôli zraneniu nemám poriadne potrénované, a preto ani nepretekám. Skúšal som nové salto a pri ňom som si pomliaždil ľavú nohu. Skončil som aj na vozíku a to je moje azda najvážnejšie zranenie.“ Okrem toho nespočetnekrát prišiel k odreninám, zlomeninám a nehovoriac o vytknutých členkoch. Pri postupnom návrate späť zohrá rolu aj Fond pre budúcnosť športu. „Je výborné, že takýto projekt existuje. Zisk grantu dáva športovcovi motiváciu navyše na sebe pracovať. Beriem ho ako ocenenie za doposiaľ odvedenú prácu.“

Staré hotely, či železničné mosty

Pri naozaj slušnej sedemročnej praxi sme nazreli aj do Romanových začiatkov. „Keď sa porovnám s mojim mladším ja, tak som sa prakticky vôbec nebál. Teraz som si už viac vedomý dôsledkov a rizík pri skúšaní nových trikov. Mám väčší rešpekt aj zodpovednosť.“ Určite ste už aj vy videli viacero videí freerunnerov, ktorí svoje triky predvádzajú na netradičných miestach. Ako je to v prípade odmeneného športovca? „Skákal som už po starých hoteloch, rôznych strechách, či nad železničným mostom.“ Vždy sa však riadi veľmi dôležitým pravidlom. „Zakaždým je pre mňa prioritou, aby som nepoškodil cudzí majetok.“

Zapojte sa do Fondu aj vy!

Ani zďaleka nemusíte byť majstrom sveta, aby ste uspeli vo Fonde pre budúcnosť športu a dôkazom je aj Roman Vršata. Stačí ukázať zanietenie pre šport, ktorému sa aktívne venujete. Idete do toho? Prihláste svoje video na stránke www.nikefondsportu.sk. Prajeme veľa šťastia!

5 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach