Sára Šimeková: „Športové lezenie dalo môjmu životu zmysel, milujem ho.“

Sedemnásťročná Sára Šimeková už od dvanástich jasne vie, čomu sa chce venovať. Pobláznilo ju športové lezenie, ktoré si odkrútilo premiéru aj na letných olympijských hrách. Porote Fondu pre budúcnosť športu sa zanietenie talentovanej športovkyne nesmierne zapáčilo, a tak bola odmenená grantom v hodnote 3 000 €.

Na kvalitnejšie tréningy a sústredenie

Sára má rada balet či menej tradičný turisticko-orientačný beh. Zaľúbilo sa jej však športové lezenie, ktorému na Slovensku každým rokom rastie popularita. Novej olympijskej disciplíne sa lezkyňa venuje päť rokov a na konte má viacero úspešných výsledkov na domácej aj medzinárodnej scéne. „Grant ma milo prekvapil. Poriadne som už neverila, že by som ho mohla dostať. Získané peniaze použijem na skvalitnenie tréningov a napríklad aj na sústredenie v Innsbrucku.“

Uvidíme Sáru pod piatimi kruhmi?

Mladá športovkyňa sa v roku 2021 tešila z titulu majsterky Slovenska a vďačiť za to môže zo značnej miery bratovi, ktorý ju k tomuto športu priviedol. V najnovšom ročníku sa jej výsledky o malý kúsok zhoršili, no menší pád ju pri jej zanietení a cieľoch môže akurát tak vystreliť späť na vrchol. „Aktuálna sezóna už skončila a na majstrovstvách Slovenska som skončila druhá, kdežto v Slovenskom pohári mi pripadla tretia priečka. Teraz však už trénujem na ďalšiu sezónu, v ktorej by som sa chcela kvalifikovať na MS a verím, že najneskôr v roku 2028 by som sa mohla dostať aj na olympiádu,“ veríme, že ambicióznej lezkyni štedrý grant pomôže naplniť jej sny.

Stále populárnejší šport

Športové lezenie na Slovensku stále nie je veľmi známe, je takpovediac v plienkach. Sára však veľmi rada priblížila jeho aktuálnu úroveň, či vyhliadky do budúcnosti. „Je to nový šport, ktorý je na Slovensku zatiaľ menej podporovaný. Myslím si však, že potom, ako sa dostal na olympiádu, je naša krajina v športovom lezení na dobrej ceste. U mladých si získava stále väčšiu obľubu, každým rokom by sme mohli byť konkurencieschopnejší,“ dúfame tak, že Sáre Šimekovej a ďalším zanietencom budeme môcť o pár rokov fandiť aj na olympiáde.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

Žiačka gymnázia spravila potrebný krok k naplneniu jej športového sna. Môžete ho však urobiť aj vy. Prejdite si jednoduché podmienky Fondu pre budúcnosť športu, prihláste svoje video na stránke www.nikefondsportu.sk a posuňte sa vpred. Veľa šťastia!

Ohodnoť tento príspevok

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Danka Barteková

Danka Barteková si podmanila Baku! Premiérovo sa stala majsterkou sveta v skeete a navyše ovládla aj kvalifikáciu, čím si vybojovala miestenku do Paríža 2024. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Danku na sociálnych sieťach