Slackline: Rovnováha tela a duše
Predstavujeme vám ďalší šport, s ktorým ste sa doposiaľ veľmi nestretli, ale Fond pre budúcnosť športu ho neváhal podporiť. Prebieha na natiahnutom popruhu, na ktorom je potrebná rovnováha. Fond sa rozhodol pomôcť slacklinu a grant v hodnote 3 000 € udelil rovno jeho čerstvo založenej asociácii.
Ďalší krok vpred
„Ďakujem pekne, že ste podporili aj mladý a menej známy šport, akým je slackline. Nesmierne si vážime, že môžeme spraviť ďalší krok vpred,“ povedal na úvod Ľubomír Varga, prezident Slovenskej slacklinovej asociácie, ktorá vznikla len v roku 2021. „Na Slovensku sa tomuto športu venujú menšie či väčšie skupinky približne 15 rokov a my sa ho posledné 2 roky snažíme viac sprofesionalizovať. V plienkach už nie je, ale máme sa kam posúvať. Pre porovnanie, najlepší slackliner vo svete dokáže prejsť aj 2,7 km na jeden šup, kým najlepší od nás sa nachádzajú na 150 metroch.“
Začínajúcej asociácii sa grant zíde na množstvo vecí. „Peniaze použijeme na nákup popruhov, ktoré kvôli bezpečnosti treba meniť každé tri roky hlavne pri slackline vo výškach. Okrem toho kúpime aj sety pre začiatočníkov, kovové komponenty na ukotvenie pruhov a rovnako chceme slackline viac spropagovať.“ Na Slovensku má šport na dynamických popruhoch stovky fanúšikov, vážnejšie sa mu venuje niekoľko desiatok a do špičky patrí asi rovných desať.
„Dbáme aj na prírodu“
Prezident asociácie nám prezradil aj cestu na vrchol. „Vyvíjate sa menením pružnosti popruhov pri rôznych dĺžkach a najdôležitejším krokom je nájsť rovnováhu tela a duše. Až potom sa rapídne posuniete vpred. Nájdenie balansu zároveň športovca motivuje k ďalšiemu napredovaniu,“ V závislosti od dĺžky popruhov, pružnosti, či terénu sa slackline dá rozdeliť do viacerých druhov: klasický slackline v parku, waterline (nad vodou bez istenia), highline (vo výškach s istením), longline (popruh dlhší ako 30 metrov v parku), trickline (silne napnutý dynamický popruh, na ktorom sa robia triky a saltá) a speedline (rýchlosť).
Popri snahe napredovať a venovať sa svojmu milovanému športu sa slacklinisti snažia vo veľkej miere dbať aj na prírodu. „Vo veľkej miere športujeme v parkoch, či horách. Popruhy sa v prírode upevňujú o stromy a treba dbať na to, aby neboli poškodené. Snažíme sa robiť osvetu, aby sa vždy na ňu bral ohľad.“
Prihláste sa do Fondu aj vy!
Fond pre budúcnosť športu opäť dokázal, že je tu pre každého športuchtivého nadšenca, ktorý nás dokáže presvedčiť, že si grant skutočne zaslúži. Preto zapojte kreatívne myslenie, natočte video a prihláste ho na stránku www.nikefondsportu.sk. Veľa šťastia!