Slovensko na európskom festivale mládeže reprezentujú aj štyri naše želiezka v ohni!

Európsky festival mládeže (EYOF) prebieha od soboty 21. januára a dostal sa do polovice. Na veľkolepé zimné podujatie sa kvalifikovali aj štyria športovci, ktorým pomohol Fond pre budúcnosť športu. Ako sa im darí, respektíve ako šampionát prežíva biatlonistka Rebeka Tóthová, hokejista Martin Kalis a zjazdári Sophia Polák s Andrejom Barnášom?

Zjazdárka Sophia Polák

Dvojnásobná majsterka Slovenska a trojnásobná majiteľka Slovenského pohára Sophia Polák neušla pozornosti porote Fondu pre budúcnosť športu. Aktuálne 18-ročná športovkyňa sa na popredných priečkach umiestňuje už na medzinárodnej scéne a niet divu, že sa dostala aj na EYOF. „Som veľmi rada, že som na tomto šampionáte. Otvárací ceremoniál síce výrazne ovplyvnil vietor, no stihli sme zaujímavé predstavovanie štátov a boli sme povzbudiť aj chlapcov na slalome a taktiež našich hokejistov.“

Grant jej pomohol s rozšírením športových pomôcok, s ubytovaním a ďalšími výdajmi, ktoré potrebuje pri pretekoch a sústredeniach. V talianskom rezorte sa predstavila v slalome, kde verila v TOP 10, no výsledné 19. miesto z 88 pretekárok a nie ľahkými podmienkami na trati určite nie je zlé. „Verím, že v obrovskom slalome mi najlepšia desiatka skutočne neujde. Dám do toho všetko.“

Hokejista Martin Kalis

Martin Kalis je talentovaný hokejista z Oravy, ktorý sa vďaka svojej práci a húževnatosti dostal do Dukly Trenčín a najnovšie aj na Európsky festival mládeže. „Členom reprezentácie je od 15-tich rokov. V januári slávil šestnásť a ako jeden z troch narodených v roku 2007 sa dostal na EYOF medzi o rok starších spoluhráčov. Napriek tomu sa jeho formácia presadila v oboch zápasoch. Martin si pripísal asistenciu hneď pri prvom góle proti Fínsku (2:4) a v zápase proti Nemecku sa sám presadil (5:7).“ Ani to nestačilo na postup našej reprezentácie do semifinále. Mladých hokejistov tak vo štvrtok čaká duel o 5. miesto proti Taliansku.

Martin je z viacčlennej rodiny, šport ja stále drahším špásom, a tak mu podpora skutočne padla vhod. Vďaka grantu si zadovážil mnohé športové potreby aj pomôcky, ktoré potreboval k napredovaniu a ako povedala jeho mama Helena: „Aj Fond pre budúcnosť športu prispel k tomu, kde je.“

Biatlonistka Rebeka Tóthová

Rebeka vyskúšala mnoho športov, kým si zamilovala biatlon. Podporu z Fondu pre budúcnosť športu použila na kvalitnú prípravu v zahraničí a na vylepšenie športového vybavenia. Dnes už 17-ročná juniorka má za sebou prvé preteky na EYOF, v ktorých obsadila 42. priečku:

„Som celkom spokojná, čo sa týka streľby, ale bežecky to nebolo ideálne. Do zvyšku šampionátu nemám konkrétny cieľ, čo sa týka umiestnenia. Čakajú ma vytrvalostné preteky, kde chcem zlepšiť hlavne bežecký výkon. Tretia disciplína je štafeta. Tam sa dostanú len najlepšie biatlonistky po zrátaní výsledkov z predošlých dvoch pretekov,“ priblížila nám Rebeka Tóthová priamo z Talianska.

Zjazdár Andrej Barnáš

Štvrtý talent, ktorého sme podporili a dostal sa na zimné EYOF 2023 je zjazdár Andrej Barnáš. „Veľmi sa teším, že som tu a môžem reprezentovať Slovensko. Páči sa mi, ako to tu všetko funguje a myslím si, že pre nás všetkých sú tu výborne podmienky.“

Grant dostal pred rokom a zaplatil si zaň dve sústredenia. V tom čase bola jeho najsilnejšia disciplína obrovský slalom, no aktuálne sa mu viac darí v slalome, v ktorom už pretekal, no ovplyvnila ho hmla aj vietor. „Približne 15 súťažiacich malo ideálne podmienky, no potom do toho vstúpilo počasie. Po sťažených okolnostiach 38. miesto sklamaním nie je. Mojim cieľom pre piatkový „obrák“ je dostať sa do TOP5 v mojom ročníku.“ Šampionát mládeže však uzavrie so Super G. Nie je to jeho prioritná disciplína, no zabojuje o čo najlepší výsledok.

Zapojte sa do Fondu aj vy!

Predstavili sme vám štyroch talentovaných športovcov, ktorým naďalej prajeme všetko dobré. Ak sa však chcete zapojiť do Fondu pre budúcnosť športu, tak nemusíte patriť medzi športovú elitu a rolu nehrá ani vek. Stačí ukázať vášeň pre šport a ochotu napredovať. Presvedčte nás vo videu, že si podporu zaslúžite a nahrajte ho na stránku www.nikefondsportu.sk. Veľa šťastia!

1 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Martin Dúbravka

Brankárovi Newcastlu Martinovi Dúbravkovi stačili len dva reprezentačné zápasy k tomu, aby ovládol októbrovú anketu Niké športovec mesiaca. Proti Portugalsku a rovnako aj Luxembursku vytiahol niekoľko excelentných zákrokov, vďaka ktorým je Slovensko už len krok od postupu na ME. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Martina na sociálnych sieťach