Stanislav Lobotka prostredníctvom Fondu podporil FA United

Stanislav Lobotka zažíva najvydarenejšiu sezónu v kariére. Za vynikajúce výkony v drese Neapola, ktorý aj vďaka nemu bojuje o „ušatú trofej“ a je blízko titulu v Serie A, vo februári uspel v ankete Niké športovec mesiaca. Skrz Fond pre budúcnosť športu vďaka tomu mohol oceniť športový subjekt sumou 5 000 € a vybral si FA United.

Odmena za príkladnú starostlivosť

Viete, čo spája obce Nededza, Kotrčiná Lúčka a Gbeľany zo severu Slovenska? Futbalová akadémia United alebo v skratke FA United. Niké športovec mesiaca Stanislav Lobotka nám prezradil, že si ju vybral pre príkladnú starostlivosť o futbalové talenty. Otázku, prečo si FA United vybral elitný stredopoliar sme položili aj prezidentovi klubu Petrovi Galadíkovi: „Osobne som sa s ním nikdy nestretol, ale jeho agent Braňo Jašurek u nás má syna. Viackrát sa zúčastnil tréningov, a tak videl akým spôsobom pracujeme. Dôkazom jeho spokojnosti s našou prácou je aj to, že jeho syn u nás hrá už 4 roky. Odmena sa zrejme ku nám dostala na jeho odporučenie.“

Neapolského futbalistu autor myšlienky akadémie sleduje a fandí mu. „Je to unikátny športovec a to nielen na slovenské pomery. Vzhľadom na jeho nízku postavu mal ťažšie podmienky na presadenie sa, keďže vo futbale uprednostňujú vyšších a silovejších hráčov. On však svetu ukázal, že môže dominovať aj hráč jeho parametrov.“

Namiesto ôsmich členov 155

Vráťme sa však k projektu FA United a k jeho vzniku. „Na začiatku som oslovil starostov už spomínaných obcí s myšlienkou vytvoriť projekt, ktorý by bol prospešný pre všetky strany. Súčasťou bol aj plán, v ktorom si dieťa za celý čas pôsobenia zahrá vo všetkých troch obciach. Základňa sa mu mení podľa kategórie, v ktorej pôsobí.“ Premyslené je to však aj potom, keď futbalista vyrastie z mládežníckych kategórii. Podľa výkonnosti následne prechádza do obce, ktorá hrá vyššiu, respektíve nižšiu ligu.

Myšlienka dostala zelenú. FA United tak vznikol pred siedmimi rokmi s ôsmimi futbalistami a keďže sa skvele ujal, tak aktuálne v ňom pôsobí 155 detí, ktoré sú rozdelené do jedenástich kategórií. „Za fungovanie projektu vďačíme samotným obciam a ich starostom. Okrem ich významnej finančnej podpory formou dotácii nám poskytujú zadarmo ihriská, pranie dresov, dopravu a podobne.“ Teraz môže byť akadémia neďaleko Žiliny príkladom ako sa dá v dnešnej dobe spájať a nie rozdeľovať.

„Opäť sa nám bude ľahšie dýchať“

„Tímy sa skladajú prevažne z detí zo zakladateľských obcí. Mimo nich berieme ´legionárov´, napriek veľkému záujmu, len v prípade potreby doplnenia. Približne desiatka hráčov sa takto ročne dostane do elitnej akadémie MŠK Žilina a u dievčat, ktoré hrajú u nás s chlapcami, zase máme „so šošonmi“ dohodnuté striedavé štarty. Vďaka tomu hrajú v Žiline proti rovesníčkam a spomínaná spolupráca priniesla 4 reprezentantky.“ Fond pre budúcnosť športu pomôže skvele fungujúcemu projektu vykryť výrazne stúpajúce náklady. Ako pán Peter Galadík povedal, tak časť grantu pôjde na nákup pomôcok, či ďalšie režijné náklady. „Opäť sa nám bude ľahšie dýchať.“

Prihlás sa do Fondu aj ty!

V projekte FA United sa stávajú z malých detí veľkí šampióni, avšak Fond pre budúcnosť športu nechce pomôcť len im, ale aj vám. Preto vo videu predstavte váš športových príbeh, zanietenie a ciele. Následne ho nahrajte na stránku www.nikefondsportu.sk a nenechajte si ujsť možnosť získať podporu pre naplnenie vašich snov.

4 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach