Trojnásobný majster Európy sa venuje nevšednému športu

Kajak freestyle na divokej vode je na Slovensku menej známy šport. Napriek tomu v ňom máme trojnásobného majstra Európy Petra Csonku, ktorého podporil Fond pre budúcnosť športu. Ako sa 38-ročnému športovcovi darí udržiavať si vrcholovú formu, dá sa s týmto netradičným športom uživiť a čo kajak freestyle na divokej vode je?

Surfovanie s kajakom

Na Petra Csonku môže byť Slovensko nesmierne hrdé. Našu malú krajinku reprezentuje už 20 rokov a okrem spomínaných titulov majstra Európy je aj trojnásobným vicemajstrom sveta a trikrát vyhral Svetový pohár. Na začiatok nám priblížil šport, ktorému sa venuje. „Kajak freestyle na divokej vode by som prirovnal k surfingu s kajakom. Počas pretekov sa 45 sekúnd na vlne snažíte predviesť čo najviac a čo najnáročnejšie triky. Vyhráva súťažiaci, ktorý získa najviac bodov.“

Dlhé roky pretekal aj s manželkou

Peter Csonka má viaceré úspechy, ale ani s nimi sa na Slovensku s menej sledovaným športom automaticky nedá uživiť. Úspešný kajakár sa venuje neolympijskej disciplíne, a v takej sa peniaze ťažšie zháňajú. O to viac sa teší podpore z Fondu pre budúcnosť športu. Trojnásobný majster Európy zároveň dokázal, že všetko je možné a aj so svojou manželkou Ninou fungovali ako profesionáli dlhých 15 rokov. „Nina síce pred dvoma rokmi pre zranenie musela skončiť, ale počas dlhého obdobia sme boli dvojica, ktorá sa dopĺňala. Na fungovanie sme potrebovali poriadny marketing. Ja som sa napríklad staral o fotky a videá, kdežto Nina sa venovala článkom.“

„Kajak freestyle je mojou láskou, životným štýlom“

Úspešný kajakár zároveň prezradil, že jeho polovička, ktorá tiež dosiahla množstvo významných úspechov na domácej aj medzinárodnej scéne, je jedným z dôvodov, vďaka ktorým sa tak dlho drží na vrcholovej úrovni. Má totiž 38 rokov a na športový dôchodok nemyslí. „S pribúdajúcim vekom je ťažšie udržiavať sa na svetovej úrovni, pomalšie je to aj s regeneráciou, ale v prospech hrajú skúsenosti. Teraz si nemôžem dovoliť stráviť 6 hodín na vode ako za mladi a v časoch, keď ma tento šport živil, ale napriek tomu trénujem takmer každý deň v týždni, občas aj dvojfázovo a nezabúdam ani na rodinu,“ objasnil Peter Csonka a dodal: „Treba niečo obetovať, ale kajak freestyle je mojou láskou, životným štýlom a teší ma reprezentovať svoju krajinu.“ Pre svoje odhodlanie bude aj počas blížiacej sa sezóny v každých pretekoch favoritom na zisk medaily.

Generačná výmena vo Fonde?

Projekt spoločnosti Niké sa Petrovi Csonkovi páči, veď posúďte sami: „Zaujímavé je, že práve v deň hovoru sme do Fondu pre budúcnosť športu prihlásili aj nášho 8-ročného syna. Zatiaľ ako vodného slalomára, ale možno raz pôjde v mojich šľapajach.“ Nedávno teda uspel otec a teraz to vo Fond pre budúcnosť športu vyzerá na generačnú výmenu. Video však môžete prihlásiť aj vy na stránke www.nikefondsportu.sk.

1 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Martin Dúbravka

Brankárovi Newcastlu Martinovi Dúbravkovi stačili len dva reprezentačné zápasy k tomu, aby ovládol októbrovú anketu Niké športovec mesiaca. Proti Portugalsku a rovnako aj Luxembursku vytiahol niekoľko excelentných zákrokov, vďaka ktorým je Slovensko už len krok od postupu na ME. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Martina na sociálnych sieťach