Už v žiackych kategóriách dominovala vo viacerých športoch

Talentovaná triatlonistka Zuzana Michaličková ukončila kvalifikáciu na olympijské hry ako najvyššie umiestnená Slovenska. Ani to jej, žiaľ, nepomohlo, aby si splnila sen a predstavila sa pod piatimi kruhmi. Stále len 21-ročná športovkyňa má však takmer všetko pred sebou. Plná odhodlania ani omylom nepovedala posledné slovo.

Do roku 2024 s veľkou výzvou

Porota Fondu pre budúcnosť športu podporila Zuzanu Michaličkovú začiatkom marca. Vtedy bola záverečná fáza nesmierne náročnej kvalifikácie na vytúžené olympijské hry ešte len pred ňou. Viac nám v tom čase prezradila jej mama a hlavná trénerka v jednom Sylvia Tureková. „Kvalifikácia trvá dlhočizné dva roky. Sú dva spôsoby, ktorými sa dá kvalifikovať a my sme sa rozhodli ísť ťažšou cestou. Veríme, že v silnejšej konkurencii bude progres razantnejší. Momentálne má Zuzka pred sebou ešte 6 Svetových pohárov, v ktorých sa aspoň trikrát potrebuje dostať do TOP10.“ V rámci stratégie bolo dôležité nájsť balans. Nevynechať veľa pretekov, aby jej konkurencia neutiekla a zároveň to neprehnať, aby sa nezranila. 

Nechýbalo veľa

Počas cesty po Svetových pohároch v rôznych častiach zemegule napríklad v Hongkongu obsadila skvelé 9. miesto, v čínskom Čcheng-tu bola jedenásta a v uzbeckom Samarkande si vybojovala výbornú 7. priečku. „Zúčastňovať sa Svetových pohárov nie je lacná záležitosť. Grant nám však pomohol uhradiť aspoň časť nákladov a za to sme vďační.“ Všestranná športovkyňa má kvalifikáciu za sebou a miestenka pod päť kruhov jej, bohužiaľ, ušla o vlások. „Naša cesta do Paríža vzhľadom k veku a nie najlepším finančným podmienkam bola veľmi náročná. Navyše, svetová triatlonová federácia povolila tri miestenky renkingovo najúspešnejším  krajinách a tým pádom sa moja dcéra ocitla druhá pod čiarou. Jej cesta je neúspešná, ale z hľadiska výkonnosti zaznamenala progres.“

Mládežnícke rekordy vo viacerých športoch

Chýry o talente Zuzany Michaličkovej sa šírili od útleho veku. „Enormne sa jej od začiatku darilo v plávaní. Postupne pribudli cyklistika a atletika, kde sa tiež zaraďovala medzi najlepšie. Určitý čas aj držala viaceré mládežnícke slovenské rekordy a bola aj reprezentantkou vo všetkých spomínaných športoch.“ Tri roky aktuálne preteká v kategórii Elite a kvalitu dokazuje aj tam. Vo svetovom rebríčku jej momentálne patrí 59. miesto, no stále je reč len o 21-ročnej pretekárke, ktorá má veľa priestoru a času na posúvanie sa vpred. Pozor musí dávať aj na neustále sa zrýchľujúcu konkurenciu v plávaní, v behu aj na bicykli. Lepšie času sú potrebné vo všetkých troch kategóriách.

Zapojte sa do Fondu aj vy!

Zuzana Michaličková je ďalšou športovkyňou, ktorá má výborne našliapnuté k naplneniu jej sna. Grant z Fondu pre budúcnosť športu však môže aj u vás priložiť pomyselnú ruku k dielu a teda k vášmu športovému snu. Dajte nám vedieť o vašich športových túžbach na www.nikefondsportu.sk.

5 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach