„Viky Forster neznášala beh cez prekážky…“

Júlovú anketu Niké športovkyňa mesiaca ovládla s dvoma národnými rekordmi Viky Forster. Aj keď trochu neskôr, ale prekážkarka predsa len vybrala športový subjekt, ktorý skrz Fond pre budúcnosť športu odmení sumou 5 000 €. Komu sa rozhodla pomôcť a čo zaujímavého sme sa dozvedeli o stále len 21-ročnom talente?

Predčasné Vianoce

Viktória Forster si vybrala AK Mostáreň Brezno. Dôvod jej voľby sme sa dozvedeli od Jany Chrenovej, trénerky odmeneného klubu. „Sme nesmierne vďační vašej spoločnosti aj Vike. Finančná podpora je pre nás (pomerne malý klub) veľkou pomocou. Nejde však ani o ten grant, ale o akési ohodnotenie našej práce s mládežou. Milo nás Vika prekvapila, že nezabúda, kde začínala. Takéto predčasné „Vianoce“ sme veru nečakali. Toto sú veci, ktoré sú pre nás hnacím motorom. Vidíme, že čas, ktorý venujeme deťom, je správne investovaný. Vika je toho dôkazom.“ Aktuálne v Brezne intenzívne premýšľajú ako presne grant zúročia. Peniaze pôjdu buď na najväčšie talenty akým je Vika alebo do materiálneho zabezpečenia, či sústredení.

Viktória Forster (číslo 68) bežiaca za AK Mostáreň Brezno

„Prišla ako biatlonistka“

Na prekvapenie však mladú bežkyňu jej bývalá trénerka neoznačila za jasne najväčší talent, ktorý trénovala, ale všetko veľmi pekne vysvetlila. „Talentov je vo veku, keď bola u nás, veľa. Ona to však rozhodne dotiahla najďalej aj vďaka zázemiu od rodičov, ktorí stáli a stoja pri nej do dnešných dní.“ Trénerka Jana Chrenová nám prezradila aj ďalšie zaujímavosti o Viky Forster. Pôvodne nebola atlétkou. „Prišla ku nám ako biatlonistka, ktorá chcela atletiku iba na všestranný rozvoj. Dokonca začala vytrvalostnými behmi a vynikala v behu na 600 metrov. Postupne sa však viac rozvíjala v rýchlosti, a tak prešla na 150 a 60 metrové šprinty. O jej prerode na bežkyňu však bolo potrebné presvedčiť aj jej mamu biatlonistku. Veľkú rolu v tom zohrala trénerka z Nitry Katarína Adlerová, ktorá vo Vike videla ´dievča s dynamitom v nohách ´.“

Všetko zlé je na niečo dobré

Cestu na výslnie jej okrem tréneriek a rodičov zabezpečila povaha. „Vždy vedela, čo chce. Stále je však úsmevnou spomienkou, že spočiatku beh cez prekážky neznášala. Vyhýbala sa mu až tak, že si vždy mala nejakú výhovorku, prečo nemôže trénovať, keď boli na programe prekážky.“ Nakoniec si ich zamilovala, vďaka nim sa stala Niké športovkyňou mesiaca a teraz mohla odmeniť AK Mostáreň Brezno, ktorý vlani oslávil päťdesiatročnicu. „Prioritne sa staráme o deti do 15 rokov a následne ich posúvame do väčších klubov za lepšími podmienkami. Snažíme sa však zlepšovať aj tie naše. Máme napríklad novú tartanovú dráhu, kým halová príprava prebieha v menšej telocvični. Stále si ale stojím za tým, keď majú deti ťažšie podmienky, tak si všetko viac vážia. Príkladom je aj Viky.“

Prihláste sa do Fondu aj vy!

„Do pätnástich rokov sa snažíme o všeobecný športový rozvoj detí. Až vtedy sa začína presnejšie kryštalizovať na čo má daný športovec najväčší talent, kde by mohol najviac vyniknúť.“ Ako je to vo vašom prípade? Dajte nám vedieť vo videu, ktoré následne nahrajte na stránku www.nikefondsportu.sk a zabojujte o grant.

2 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach