Život sa s ňou nemazná: Nezničiteľná sedembojárka!

Odhodlanie, ktorým disponuje 18-ročná Eliška Karabová, je úžasné. Pôvodne bežkyňa a skokanka sa aj po boku sparingpartnerky Viky Forster vypracovala na elitnú slovenskú sedembojárku. V roku 2022 sa dostala až na EYOF, kde napriek zranenému ramenu obsadila skvelé 10. miesto. Zdravotné ťažkosti vtedy u nej len začali a trvajú dodnes…

Sparingpartnerka Viky Forster

Príbeh Elišky Karabovej môže byť inšpiráciou pre všetkých športovcov. Značnú časť nám priniesla už v prihlásenom videu. „Atletike sa venujem 9 rokov. Začala som skokmi do diaľky aj výšky a behmi cez prekážky. V roku 2021 som sa stala majsterkou Slovenska v behu na 100 m cez prekážky a v skoku do diaľky.“ Následne nastúpila na športové gymnázium v Nitre a prestup do miestneho ŠOG. Tam si ju všimla trénerka Adlerová, ktorá v Eliške videla potenciál na sedemboj a za zmienku stojí, že bola sparingpartnerkou Viky Forster. „Nastúpila som na novú cestu. Čakali ma tréningy na každú disciplínu.“ Sedemboj sa skladá z behu na 100m cez prekážky, skoku do výšky, vrhu guľou, behu na 200m, skoku do diaľky, hodu oštepom a behu na 800m.

Bojovníčku nezastavila ani séria zranení

Prechodom na novú atletickú disciplínu sa dostavili ďalšie úspechy. „V roku 2022 som bola nominovaná na EYOF, ktorý sa konal v Banskej Bystrici. Prvýkrát som v sedemboji súťažila hneď na takom veľkom podujatí a obsadila som výborné 10. miesto. Následne som na majstrovstvách Slovenska získala bronz.“ Spolu s úspechmi však začali aj problémy. Gymnazistka už na EYOF bojovala so zraneným ramenom. Postupne sa z neznámych príčin pridalo lýtko, zadný stehenný sval, trieslo aj slabiny. Síce s bolesťami, ale väčšiu tréningovú záťaž si znovu mohla dať až od júla 2023. „Tu prišlo, čo som ani vo sne nečakala, že sa podarí. Môj najväčší úspech v roku 2023, ktorým je zlato z majstrovstiev Slovenska v sedemboji napriek pretrvávajúcim zraneniam. Bolo neuveriteľné, čo som dokázala po roku a štvrť pretrpení zdravotných problémov. Sama sebe, ale aj ostatným som dokázala, že sa netreba vzdávať a stačí si len veriť.“

„Chcela som to miestami vzdať…“

Vďaka nekončiacemu odhodlaniu si talentovaná športovkyňa vybojovala aj grant z Fondu pre budúcnosť športu, ktorý použije na tretry, kvalitnejšie športové oblečenie, či regeneráciu. Happy endu sa však, zatiaľ, nedočkáte. „Opäť ma chytilo lýtko, po Vianociach som bola 5 týždňov chorá a pridali sa aj kríže so zadným stehenným svalom. Nie je to ľahké, priznám sa, chcela som sa miestami aj vzdať. Zranenia ma až príliš dlho prenasledujú. Motivujú ma však rodičia, blízki, trénerka aj sama s vierou, že všetko sa deje pre niečo, obráti sa to a vrátim sa silnejšia.“ Začiatkom jari bola Eliška Karabová opäť zdravá. Mala „sníček“, že by sa mohla objaviť na MS do 20 rokov v Peru, ale… „Naposledy som absolvovala majstrovstvá Slovenska junioriek 4. marca, no odvtedy netrénujem. Už na spomínaných majstrovstvách som mala obrovské bolesti v oblasti krížov.“ Namiesto behov na pretekoch tak, žiaľ, musí behať po doktoroch. Doba návratu je odhadovaná na jeseň.

Prihláste sa do Fondu aj vy!

„Potom, ako som sa stala slovenskou majsterkom v sedemboji, som si uvedomila, že treba ísť za svojim snom a raz to vystrelí.“ Povedzme si úprimne. Koľkí z nás by to už s aktívnym športom vzdali? Ak však reálne chcete niečo dosiahnuť, tak nie je priestor na výhovorky. Napríklad aj v prípade prihlásenia videa na www.nikefondsportu.sk.

8 Hodnotení

Nahraj svoje video a získaj štedrý grant, ktorý môže nakopnúť tvoju kariéru.

Nahrať video

Športovec mesiaca

Petra Vlhová

Petra Vlhová zaknihovala v kanadskom Tremblante 70. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári a neskôr vo francúzskom Courcheveli pridala jubilejné 30. víťazstvo. Gratulujeme!

Viac v článku
Sleduj Peťu na sociálnych sieťach